console-game1

Vítejte, přátelé, na webu gamestudies.cz a v novém akademickém roce! Závěr roku 2013 vypadá velmi nadějně a jsem rád, že spolupracujeme na několika zajímavých projektech. Co je to na letošním podzimu tak dobré? NOVINKY.

Digitální hry na Masarykově Univerzitě
Dva projekty rozjíždíme na MU; jeden na Fakultě informatiky v tandemu s institutem Platformy průmyslové spolupráce. Projekt pojmenovaný Game Making University se zaměří na několik workshopů s výstupem herního prototypu. I když je projekt primárně pro studenty FI MU, bude celý obsah dostupný všem studentům i nestudentům – vč. těch ze středních škol a veřejnosti. Druhý projekt je zatím ve fázi prototypu – celosemestrální předmět na míru KISKu (Knihovnická a informační studia) při Filozofické fakultě o digitálních hrách, herním průmyslu, vzdělávání a principech vývoje her. A za třetí, tento semestr vyučuje Jaroslav Švelch herní studia na FF MU a Lukas Blinka (jeden z týmu VITOVIN, který stojí za výzkumem hráčů on-line her v ČR) kurz o hrách v kontextu psychologie.

Hry, zajímavá témata a diskuze
Jednou za dva týdny, hned po herních studiích (pondělí 16-19h) organizujeme odpočinkově diskuzní párty s otevřenou tematickou diskuzí, hudbou a pohodovou atmosférou nejen pro studenty předmětu. Sledujte FB skupinu pro aktuální informace. Klub Herních Studií – 1. setkání  proběhne už za dva týdny.

Nová krev
Přijímáme také nové členy, kteří se chtějí zapojit do činnosti skupiny: výzkum zahraničních univerzit, správa databáze kontaktů, organizace eventů, redakce webu, spolupráce s různými fakultami, tvorba rozpočtů, granty apod. Chcete-li se zapojit, napište.

Publikujte své názory a zkušenosti
Rozjeli jsme také novou otevřenou platformu pro sdílení názorů a zkušeností. Jednoduchý blog na bázi bloggeru najdete zde (+ základní info o charakteru blogu); stačí napsat na info@gamestudies.cz a přihodíme vás tam. V několika následujících týdnech budeme zvát různé subjekty z herního průmyslu a akademické obce, nebojte se však zapojit, chceme živou diskuzi, a publikovat na blogu proto může vyzkoušet každý. Dle dostupného času, kterou do formulace svých pracovních zkušeností (u vývojářů) nebo teoretických konceptů (u studentů i akademiků) budeme věnovat, a dle kvality příspěvků uvidíme, zda je české prostředí tomuto formátu nakloněno.

Akademická konference v roce 2014
Další konference, kterou připravujeme na 4. kvartál příštího roku, je koncipována jako mezinárodní konference s některým z hlavních představitelů herních studií (Juul, Aarseth, Bogost…). Momentálně jsme ve fázi finalizace rozpočtů a raného fundrisingu. Věříme, že stojí za to vykročit opět o kus dál.

Propojení, propojení, propojení
Pro někoho mimo síť kontaktů a subjektů, které se hrami v ČR zabývají, to vypadá, jako by nás bylo málo, ale opak je pravdou. Máme zde UK v Praze a mediální studia, GDSko, veletrh For Games, akce různých firem, Press Start a obecně herní žurnalisty (M. Bach, P. Dobrovský, L. Loukota), kteří se zajímají i o přesahy her mimo hráčskou zkušenost, pak také GIA, České hry, mapování kreativních průmyslů (JIC) nebo na Slovensku GameSpot, PixelFederation a mnoho dalších.

V propojení organizačních skupin vidíme velký dlouhodobý potenciál.

Ať už se jedná o to, abychom znovu neobjevovali kolo, nebo abychom sdíleli kontakty, šířili informace o činnostech, vytvářeli síť poskytovatelů kvalitního obsahu a kultivovali prostředí pro rozvoj na poli herního vývoje i vědeckého výzkumu, makáme na řešeních, jak efektivně dosáhnout zatím vzdáleného cíle. Třeba už na závěr roku plánujeme večer zaměřený na digitální hry a vzdělávání ve stylu pecha-kucha v galerii Vaňkovka v Brně!

Co nás čeká v příštím týdnu? Tagy, profily a twitter
V nejbližších dnech plánujeme další tag článek, kde vyzpovídáme game designéra Martina Vaňa (BI, Silicon Jelly, freelancer), v budoucnu pak Vláďu Geršla (Cauldron, SK) a další zkušené vývojáře a zajímavé osobnosti. Dále přidáme na web profily našich členů a vyzkoušíme, jak jsme na tom s atraktivním obsahem pro svižnou platformu twitter.

 

Tento rok bude plodný! Buďte u toho.

Za MUGS, Zdeněk Záhora

 


Sledujte a využívejte 5 hlavních komunikačních kanálů:

gamestudies.cz (pro odborné texty)
http://mu-gamestudies.blogspot.cz (pro otevřené názory a sdílení zkušeností z herního průmyslu, akademické obce a studentstva)
facebook.com/groups/gamestudies (pro aktuální informace a zajímavosti v kontextu herních studií)
info@gamestudies.cz (pro konzultace, účet na blog, spolupráci… apod.)
twitter (pro mikrozprávy a odkazy z herní scény)

Kategorie: Informativně

Leave a Reply


  • Game Studies (c) 2012–2016
    digitální hry akademicky
    info@gamestudies.cz
    ISSN 1805-9155