Předměty o hrách na Masarykově univerzitě
Podzimní semestr
Herní studia
Kód: TIM_BK_025
Fakulta: Filozofická
Popis:
Přednáška o herních studiích má za cíl seznámit posluchače přehledovým způsobem s hlavními oblastmi výzkumu počítačových her. Přestože jsou herní studia mladým vědním oborem (jejich vznik bývá umisťován do roku 2001), rozvinulo se již několik ustálených proudů bádání, které si v rámci kurzu představíme (mj. herní naratologii, psychologické, feministické a ideologické výzkumy, filozofii her, estetiku her atd.).
Dějiny her a hraní
Kód: TIM_B_057
Fakulta: Filozofická
Popis:
Ciele kurzu sú poskytnúť študentom a študentkám komplexný prehľad o histórii hier (digitálnych aj nedigitálnych) a hrania, a ich vývoja, ako aj získanie znalostí o ekonomických, technologických a spoločenských aspektoch herného priemyslu a hrania. Kurz pomôže študentom a študentkám porozumieť, ako sa formovali a menili herné žánre a platformy, a zdôrazniť význam hier v širšom kultúrnom a mediálnom kontexte. Kurz si tiež kladie za cieľ rozvíjať kritické myslenie a schopnosti analyzovať a hodnotiť vplyv hier na spoločnosť a kultúru.
Deskové hry ve vzdělávání
Kód: SZ6105
Fakulta: Pedagogická
Popis:
Cílem předmětu je seznámení budoucích učitelů (nezávisle na oboru) s možnosti využití moderních deskových her ve vzdělávacím procesu. Studenti budou seznámeni jak s teorií navázanou na hry v pedagogice, tak i s praktickými ukázkami (hraní) deskových her.
Games User Research Lab
Kód: PV283
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
Knowledge and interest in the area of (digital) games are expected. Knowledge about human-computer interaction fundamentals is an advantage.
The course is for students with Computer Games Development specialization, and they have priority in the assignment of places. If places are still available, students from other fields can also participate.
Vizuální styly digitálních her I
Kód: TIM_B_029
Fakulta: Filozofická
Game Development I
Kód: PV255
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The aim of the course is to introduce the field of development of digital games, in both theoretical and practical approaches. Lectures will provide theoretical principles of game development (computer graphics, physics, games interfaces, etc.).
At seminars, students will get experience with the development of digital games through work on individual and later team-based projects.
Game Development Dungeon
Kód: VV078
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The aim of the course is to provide students with an introduction to the field of game development. Students will understand and practice the basic aspects of game design, game prototyping process, game development, and experience different roles of game developers.
The secondary goal is to provide an overview of the “Computer Games Development” specialization and create an opportunity for 1st-year students to network with each other, older colleagues, alumni and even professionals from the game development industry.
Game Engine Development
Kód: PA199
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The aim of the course is to extend and deepen students' knowledge and experience in the area of digital games development. Lessons will cover topics such as game engine architecture, physics in games or procedural generation. Practical experience should be gained via a semestral project.
Digitální hry - analýza a design
Kód: ISKM52
Fakulta: Filozofická
Popis:
Cílem kurzu je naučit studenty prototypovat hry či interaktivní systémy využívající herních prvků. Dílčí cíle jsou (a) rozvíjet schopnost kritické analýzy pravidel a struktury digitálních a deskových her a (b) naučit studenty praktickým metodám rychlé tvorby papírových prototypů herních systémů. Tyto dva stavební kameny podporují hlavní cíl předmětu, kterým je (c) zlepšit dovednosti studentů v navrhování her. Kurz zahrnuje i přednášku odborníka, který aktivně pracuje v průmyslu tvorby digitálních her (Hangar 13, Madfinger, Amanita Design, Bohemia Interactive).
Aplikovaná herní studia – výzkum a design
Kód: TIM_B_027
Fakulta: Filozofická
Popis:
Cílem předmětu je prohloubení znalostí herních studií a představení metod a technik, kterými lze zkoumat digitální hry, jejich průmysl a publikum. Student v průběhu kurzu získá poznatky aplikovatelné nejen v akademické sféře, ale i v praxi. Témata přednášek jsou strukturována do několika tematických bloků rozdělených na zkoumání a využívání her ve výzkumu, zkoumání průmyslu a analyzování herního publika. Studenti získají jak teoretické znalosti nutné pro hlubší pochopení her a herní kultury, tak i vybrané metody, kterými lze tato témata zkoumat.
Game Design I
Kód: PA215
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The aim of the Game Design I. course is to (a) develop the ability to critically analyze digital and board game rules and structure and (b) to teach students practical methods of rapid paper prototyping of gaming systems. These two building blocks support the main objective of the course which is (c) to improve students skill in designing games.
Japonské digitální hry
Kód: HRY01
Fakulta: Filozofická
Popis:
Kurz se zabývá fenoménem tvorby a hraní digitálních her v Japonsku. Cílem je studentům předat historický přehled vývoje her, kontext herního tvorby a umožnit kriticky nahlížet na digitální hry jako na dominantní prvek japonského zábavního průmyslu, který je také výrazným exportním artiklem. Kurz je přehledový a interdisciplinární, kombinuje historická, technologická a game designová témata spolu s formální analýzou her, herními studii a fan(dom) studies.
Jarní semestr
Digitální hry ve vzdělávání, výchově a terapii
Kód: TIM_B_058
Fakulta: Filozofická
Kritická analýza digitálních her
Kód: TIM_B_026
Fakulta: Filozofická
Popis:
Po ukončení tohoto předmětu bude student schopen: 1) Analyzovat digitální hry coby kulturní artefakty nesoucí významy. 2) Vysvětlit, jakým způsobem hry fungují jako médium, jaké mají možnosti a jaká omezení. 3) Diskutovat o ideologické podjatosti vestavěné v systémech pravidel her a jejich reprezentacích. 4) Formulovat názory na současný stav digitálních her jako média. 5) Interpretovat hry z hlediska narativity a herních mechanik.
Vizuální styly digitálních her II
Kód: TIM_B_030
Fakulta: Filozofická
Game Development II
Kód: PV266
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The goal of the course is to provide more experience with the development of digital games. Students will continue the development of games prototyped in PV255 Game Development I with the goal to create a final game by the end of the course.
By working on a team project and guidance of lecturers, students will get more experience with all digital game production phases: preproduction and planning; production; testing; release and presentation of the game
The main output of the course - digital game - should also serve as an important item in students' professional portfolio.
Artificial Intelligence for Computer Games
Kód: PA217
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The course provides information about methods of artificial intelligence used for the development of computer games. Students will learn about data structures and algorithms from artificial intelligence needed for movement, pathfinding, decision making for a single character, strategy, and tactics. Students passing the course using the examination will have practical experience with AI programming.
Game Design II
Kód: PA216
Fakulta: Fakulta informatiky
Popis:
The aim of Game Design II. is to (a) enhance the knowledge and applied the use of (digital) games language, (b) analyze complex design techniques and specific features of digital games, and (c) develop the ability to connect individual elements of (digital) games to interrelated dependencies.
The main objective of the course is (d) to train and develop students skills in designing games.
Digital games prototyping
Kód: TIM_B_028
Fakulta: Filozofická
Popis:
Kurz je zaměřen na praktickou tvorbu digitálních herních prototypů. Výstupem a průběžnou prací je typický iterativní cyklus vývoje: game design > tvorba prototypu > playtest > opakovat
Po úspěšném dokončení kurzu bude mít student:
portfolio:
. hratelný prototyp skill-based digitální hry (2D, 3D, platformer)
. hratelný prototyp narrative-based digitální hry (exploration, game-book)
. "extra credit": hratelný prototyp karetní hry
schopnost:
. navrhovat a analyzovat herní mechanismy
. vytvářet prototypy her
. vizualizovat systémy interakce
. základního ovládání a práce v UNITY
znalost:
. nástrojů běžně používaných v herním průmyslu
. vývojového cyklu (předprodukce, produkce, release)
Gameworlds/Mirrorworlding
Kód: TIM_BM_022
Fakulta: Filozofická
Popis:
The design of this seminar centers around exploring the overlap of Gameworlds,Game Engines, MRx technologies and their modeling as well as construction of complex ecological systems. Increasing literature and focus has centered upon exploring how gameworlds and concerns related to ecology overlap and can synergize into a form of ‘scalar consciousness.’ (Chang, 2021) This concept of a ‘scalar understanding’ speaks to the ways gameworlds can facilitate in equipping us with an environmental way of thinking that requires grasping the multiple scales and levels that make up our ecosystems, feedback loops, and equally invite us to think about the entanglements of both human and non-human spheres. This enmeshment of non-human and humans can be a gateway to understand gameworlds as what Alenda Chang’s contends and borrows from the world of ecology as ‘Mesocosms’, where gameworlds can be testbedded and likened to “experimental enclosures intermediate in size and complexity that allow scientists to recreate naturally existing environments in spaces that they can have more control over.” With this understanding of experimental enclosures or Gameworlds as virtual laboratories we can in turn understand how Gameworlds are increasingly incorporating Artificial Intelligence and Distributed Agents that span from Satellite Technology, Remote Sensory devices, Softwares, Drones, and Datasets that can further play a role in contributing to public research infrastructure and efforts to tackle biodiversity crises especially coral reef devastation as exemplified by the likes of NeMO-Net.